Főleg fiatalok vettek részt szerda este Budapesten a Cipők a Duna-parton nevű holokauszt-emlékhelynél a nyilasterror áldozatairól tartott megemlékezésen.
A hvg.hu helyszíni tudósítója szerint körülbelül kétezren emlékeztek a nyilasterror áldozataira a Duna-parton; a rendezvényen Mesterházy Attila és Tóbiás József is részt vettek. Az ünnepséget Salamon András kisfilmjével nyitották meg, az alkotás párhuzamot von az egykori nyilasok és a mai gárdisták között.
Alföldi Andrea, a Magyar Nők Szövetségének elnöke szerint egy cipőben járunk azokkal az emberekkel, akiket annak idején belelőttek a Dunába. A hídfoglalókat és a “koszorúlopó képviselőket” semmirekellő bitangoknak, az 1944-es erőszaktevők utódainak nevezte. “Ne tussoljuk el: akik most a Parlamentben ülnek, azok újnyilas ideológiát követnek” – mondta Alföldi. “Nem fogunk bosszúért lihegni, de emlékeztetünk arra a történelmi gyalázatra, amikor nemzetpusztító törvényekre alapozva lőttek embereket a Dunába” – tette hozzá.
Pajor Tamás előadóművész úgy fogalmazott, hogy nem elég csak mondogatni, hogy nem szabad ismét megtörténnie a holokausztnak, hiszen “köztünk masíroznak a náci gyilkosok elvbarátai”, valamint húsz százalékos támogatottsággal a Parlamentben ülnek.
A Mazsihisz elnöke, Feldmájer Péter szerint ha a cipők újra életre kelnének, ugyanazt látnák, amit 1944-ben, és a Parlamentben továbbra is ott vannak a nyilas eszméket követő politikusok. Konstatálnák, hogy semmi nem változott meg, és biztosan messzire elmenekülnének innen.
Fischer Iván karmester azt mondta, a holokauszt áldozatai a halálukkal figyelmeztetnek arra, ne hagyjuk, hogy a gyűlölet újra elhatalmasodjon az országban. Az összefogás szükségességét hangsúlyozta, mert véleménye szerint Európában nem az euró van veszélyben, hanem a tolerancia.