A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Tanya- és Falugondnokok Egyesületének meghívására érkeztünk az Abaúj megyei Abod községbe. A kétszáz lélekszámú község a patakok formálta dombvidék völgyében fekszik, a falut az Abod patak szeli át. Edelénytől 5km-re északra fekvő települést már a XII. századtól említik az Árpád-kori oklevelek.
A rendszerváltozás időszakától egyre mélyebb mélyszegénységi állapotba került Abod és a környező települések életviszonya. Elöregedő kis közösségek küzdenek a kirekesztőződés ellen, a megújulás reményében.
Restyánszki Gábor polgármester szavait idézve: „Bár keserves időket, a falunk megfogyatkozott ugyan, de apáink példájából okulva küzdünk a megmaradásért. Hiszünk abban, hogy újra jó lesz abodinak lenni, és újra jó lesz itt élni, mert értéke lesz a földnek, és becsülete a két kezi kemény munkának. Hisszünk a faluközösség teremtő erejében.”
A rendezvényen megjelentek a környező falvakban tevékenykedő civil képviselők, akik megrázó, valós tényekkel alátámasztott életkörülményeket tártak elénk. A nők munkaerőpiacról való teljes kiszorulását, a gyermeknevelés nehéz feladatait, a létbiztonságért folytatott állandó küzdelmet.
Nehéz sorsok.
Elárult és leértékelt nők, közösségek.
Minden nehézség ellenére nem adják fel útkereső munkájukat, egy jobb, megbecsültebb élet reményében.
Értük és Velük! továbbra is.