Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 75. évfordulójával egyszerre ünnepeljük a Bécsi Nyilatkozat és Cselekvési Program 30. évfordulóját, valamint az emberi jogok védelmezőiről szóló nyilatkozat 25. évfordulóját is, elismerve döntő szerepüket az emberi jogok előmozdítása és érvényesítése terén bekövetkezett pozitív változásokban. Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata relevánsabb, mint valaha. A benne foglalt elvek további 75 évig és azon túl is utat mutatnak egyre digitálisabbá váló, az éghajlatváltozás hatásaival mindinkább szembesülő világunk kihívásai közepette.
Kollektív kötelességünk, hogy világszerte minden egyes személy emberi jogait biztosítsuk és előmozdítsuk. E mérföldkő megünneplésekor az Európai Unió újból megerősíti elkötelezettségét az ENSZ Alapokmánya mellett. Az Unió az ENSZ-szel és az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatalával, valamint valamennyi multilaterális és regionális szervezettel közösen munkálkodik az emberi jogok teljes körű érvényesítésének globális előmozdításán. Az EU – összhangban azon célkitűzésével, hogy senkit ne hagyjunk hátra – újólag megerősíti elkötelezettségét a fejlesztési együttműködés jogalapú megközelítésének elősegítése iránt.
Az emberi jogok nem pusztán papírra nyomtatott szavak, hanem általánosan alkalmazandó jogi normák. A béke alapját képezik, és egy igazságosabb és befogadóbb, az egyenlőség elvét még jobban szem előtt tartó társadalom felé vezető utat jelentik a ma társadalma, valamint az eljövendő nemzedékek számára egyaránt.
Az emberi jogok nem korlátozódnak bizonyos országokra vagy kultúrákra: megkülönböztetés nélkül minden egyes embert megilletnek. Az elmúlt 75 év jelentős előrelépései ellenére napjainkban is újabb és újabb válságok követik egymást, a háborúk és konfliktusok következményei pedig mindenekelőtt a nőket, a gyermekeket és a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyeket sújtják.
Az emberi jogok tiszteletben tartása, védelme és érvényesítése elengedhetetlen az igazságszolgáltatás és az elszámoltathatóság előmozdításához, valamint a büntetlenség felszámolásához. Ez az EU egyik alapvető értéke és elve. Az emberi jogok egyetemes tiszteletben tartásának előmozdítása az EU külső tevékenységei során is olyan kulcsfontosságú prioritás, amely mellett szilárdan elkötelezettek vagyunk. Az EU a továbbiakban is el fogja ítélni az emberi jogi jogsértéseket és visszaéléseket, a nemzetközi humanitárius jog megsértését, a megkülönböztetést, a civil társadalom mozgásterének szűkülését, valamint a demokrácia és a médiaszabadság elleni támadásokat, bárhol fordulnak is elő.
Forrás: https://www.consilium.europa.eu