A Budapesten meggyilkolt japán nő korábban többször is sikertelenül fordult a rendőrséghez az őt fenyegető volt férje miatt. A tragédia felbolygatta a bántalmazott nők helyzetével kapcsolatos társadalmi párbeszédet, így újra felszínre kerültek a rendszerszintű problémák, amelyek meggátolják, hogy az áldozatok időben segítséget kapjanak.
2023. május 6-án a magyar Országgyűlésben hívtuk fel a figyelmet a “Stop erőszak!” – kampány keretében. Az akkori sajtóközleményünk változatlan:
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Budapest, 2013. május 6.
KÖVETELJÜK, A KORMÁNY ÍRJA ALÁ AZ ISZTAMBULI EGYEZMÉNYT!
A Magyar Nők Szövetségének önkéntes tagjai a mai napon a parlamenti páholyban csendes demonstrációt tartottak „Erőszak Stop!” feliratú pólóban, illetve a „Követeljük, a Kormány írja alá az Isztambuli Egyezmény!” feliratú papírtáblákkal.
2011. szeptember 1-én lépett hatályba a nők elleni erőszak elleni európai egyezmény, melyhez a mai napig nem csatlakozott Magyarország.
Az Európa Tanács minisztereinek 2011. május 11-i Isztambuli találkozóján 13 ország azonnal aláírta az európai egyezményt így például: Törökország, Szlovákia, Ausztria, Montenegro, pár hónapra rá Ukrajna, Macedónia, Szlovénia, Szerbia, Lengyelország, Horvátország, Bosznia-Hercegovina.
Szégyen, hogy 2011 első felében az EU soros elnökségét betöltő Magyarország nem írta alá ezt az európai dokumentumot.
Egy demokratikus országban, a jogállamiság keretei között a Kormánynak morális és politikai kötelessége egy olyan európai egyezmény aláírása, mely részletesen szabályozza a nők elleni erőszak minden formájával szembeni fellépést.
Magyarország az Isztambuli Egyezmény aláírásával hitet tesz a nők elleni erőszak által megvalósított emberi jogi jogsértések felszámolása mellett.
Az Egyezmény aláírását alátámasztja, hogy egyre nagyobb mértékű a nők elleni erőszak elkövetési aránya. Az előző évi sikeres állampolgári kezdeményezés ellenére párkapcsolati erőszak törvényi szabályozása a mai napig késik.
A Magyar Nők Szövetsége arra kéri a Kormányt, hogy felelős politikai döntést hozva írja alá az Isztambuli Egyezményt!
Továbbiakban arra kéri a Kormányt, hogy a civil női érdekképviseleteket vonja be a hatékony törvényi előkészítésbe, az erőszak megelőzési, kezelési és áldozati stratégia megalkotásába.
Fotó: index.hu