A MAGYAR NŐK SZÖVETSÉGÉNEK
alapszabályban megfogalmazott feladatok megvalósítását szolgáló cselekvési program
Irányok és Célok 2011-2016
A Magyar Nők Szövetségének Közgyűlése 2012. február 25-én megtárgyalta és elfogadta a cselekvési programról szóló előterjesztést, és azt jóváhagyta.
- Felkéri az érintett elnökséget, hogy gondoskodjon a cselekvési programban meghatározott feladatok végrehajtásáról.
Felelős: Elnökség
Határidő: folyamatos
- A Közgyűlés jóváhagyja az MNSZ költségvetésének terhére a jóváhagyott cselekvési program beindítását és végrehajtását.
Felelős: Elnök
Határidő: folyamatos
- számú melléklet az MNSZ Közgyűlés 2012/ 11. határozatához
A Magyar Nők Szövetségének
Cselekvési programja 2011-2016 között
„A nők és férfiak közötti egyenlőséget….biztosítani kell”
Az Európai Unió Alapjogi Chartája (23.cikkely)
- A nők emberi jogainak érvényesítése érdekében:
- Kezdeményezi és támogatja mindazon törekvéseket, amelyek a demokrácia megerősítéséért folyik, fellép azon megnyilvánulások ellen, mely akadályozza a nők hivatásbeli és közéleti szerepvállalását.
- Az ország területén NőPont Hálózatot hoz létre az MNSZ önkéntes tagsága támogatásával, mely magába foglalja a női jogsegélyhálózatot, amely személyes/telefonos/internet keretében tanácsadást ad munkajogi és családjogi kérdésekben azoknak, akiket jogsérelem ért.
- A nők sérelmére elkövetett mindenfajta diszkriminatív megnyilvánulás ellen nyíltan fellép, illetve törvényi útra tereli a probléma megoldását.
- Kiadványok, ismeretterjesztő lapokat, hírleveleket stb. kell kiadni a nők jogaira vonatkozó hazai és európai jogszabályokról, valamint a jogok érvényesítéséhez szükséges gyakorlati tudnivalókról. Információs évkönyv, szakmai tanulmányok kiadása a nőmozgalmakról, a nők esélyegyenlőségének alakulásáról, helyzetéről.
- Képzési, tájékoztató előadások összeállítása szakemberek bevonásával különböző nőkre vonatkozó ismeretek, programok széleskörű terjesztésére. (irodalmi, történeti, egészségügyi stb.)
Felelős: Elnök
Határidő: folyamatos
- A nők esélyegyenlőségének érvényesítése érdekében:
- A női munkavállalók hátrányos megkülönböztetését tiltó jogszabályok gyakorlati érvényesülésének vizsgálata, monitoring rendszer felállítása, illetve javaslatok készítése az érvényesítésükhöz szükséges teendőkre.
- A női munkavállalók és munkaadók számára ajánlások készítése, hogy miképpen lehet stabilizálni a női munkavállalók helyzetét, biztosítani esélyegyenlőségüket a kollektív megállapodások rendszerén keresztül is. A kisgyermekes anyák munkaerő-piaci részvételének növelése érdekében ajánlások kidolgozása.
- A vidéken élő és a munkaerőpiacról kiszorult, de visszatérni akaró nők lehetőségeinek javítása a munkavállalás alternatív formáival, azok támogató mechanizmusainak kidolgozása. A vidéki nők munkaerő-piaci részvételének növelését elősegítő feltételek megteremtésében való aktív részvétel.
- A gyermeküket egyedül nevelő szülők munkaerő-piaci pozíciójának megerősítése érdekében folytatott akciók.
- Képzési – átképzési reintegráló programokat kell kidolgozni a munkaerőpiacra visszatérő nők speciális problémáinak figyelembevételével. A fekete-szürke gazdaságban dolgozó aktív korú nők legális foglalkoztatását elősegítő kezdeményezések támogatása.
- Közéleti szerepre készülő nők részére képzések elindítása régió szinten. A pozitív diszkrimináció melletti felvilágosító kampány kidolgozása. A nemekre érzékeny költségvetéssel foglalkozó tréningek indítása az (újra)választásra készülő polgármesterek és önkormányzati képviselők számára. Ösztönözni és támogatni szükséges a nemekre érzékeny költségvetést bevezető és vállaló első száz települést.
- Az alacsony iskolai végzettségű, szakképzetlen munkanélküli nők bekapcsolása átképzés vagy tanulásba oly módon, hogy fokozatosan támogatni kell az általános iskolai végzettség, majd szakképzettség megszerzését és az erre épülő továbbképzéseket.
- Ajánlások kidolgozása a fizetési és foglalkoztatási aránytalanságok felszámolása érdekében. A nők beáramlásának ösztönzése a férfiasnak tekintett munkakörökbe, és az elnőiesedett foglalkozások vonzóvá tétele a férfiak számára. (horizontális szegregáció csökkentése)
- A nők önfoglalkoztatóvá és vállalkozóvá válásának elősegítése, tudásbéli és kulturális kockázataik csökkentése. Felkaroló – foglalkoztatást javító, a vállalkozó nők vállalkozásainak növekedési pályára állásának elősegítése.
Felelős: Elnökség
Határidő: folyamatos, de első beszámoló 2012 első félév vége
- A nők szociális esélyegyenlőségének javítása, terheinek csökkentése érdekében:
- Felül kell vizsgálni a szociális ellátórendszert, különös tekintettel a nők különböző rétegeire gyakorolt hatásokra és azok kezelésére. Javaslatok készítése a döntéshozók számára. A nők jövedelmi szegénységre, halmozott anyagi deprivációra és a társadalmi kirekesztődés nemek szerinti különbségeire vonatkozó vizsgálatok módszertanának kidolgozása.
- Felül kell vizsgálni azon törvényi módosításokat, melyek érintik a családtámogatási rendszert, a női önrendelkezési jogot, a támogatási rendszereket, a sérült emberek jogait, a nyugdíjrendszert stb., a nők szociális jogainak figyelembe vételével.Javaslatok készítése a döntéshozók számára szakértők bevonásával.
- A nők egészségügyi ismereteinek szélesítése érdekében illetve a speciális női betegségek megelőzése érdekében javaslatokat kell kidolgozni a szűrővizsgálatok stb. kiterjesztésére, különös tekintettel egyes csoportokra: tizenéves leányok, gyermeket várók, nehéz szociális helyzetben élők, szépkorú nők. Az egészségtudatos magatartás fejlesztése.
- Kutatási lehetőségek megteremtése a nők férfiakénál alacsonyabb jövedelmi forrásából származó hátrányok feltárására, elsősorban a szociális ellátások területén.
- A leghátrányosabb helyzetű településeken élő, gyermeket vállaló roma nők életminőségének javításának ösztönzése.
- A roma és nem roma nők közötti esélyegyenlőség csökkentése az oktatásban, foglalkoztatás és egészségügy területén.
- A vidéken élő szépkorú nők elszegényedésének, megakadályozásának ösztönzése.
- A menekült és nemzetközi védelemben részesített nők és gyermekek problémáinak feltárása, esélyeik javításának ösztönzése.
Felelős: Elnökség
Határidő: folyamatos
- Ajánlások kidolgozása a nemek közötti esélyegyenlőséggel kapcsolatos ismeretek, szemlélet iskolai oktatásban való megjelenítésének módszereire, lehetőségeire.
Felelős: Elnökség
Határidő: folyamatos
- Szakértői ajánlások kidolgozása az ökológiai, városfejlesztési, informatikai stb. területeket érintve, női szempontok figyelembevételével.
Felelős: Elnökség
Határidő: folyamatos
- A nemzetközi kapcsolat rendszerének kibővítése, a különböző nemzetközi szervezetekben lévő tagságok megújítása, nemzetközi konferenciákon való részvétel illetve nemzetközi találkozók szervezése.
- A polgárok közötti kapcsolattartás erősítése érdekében az „Európai Nőszomszédság” program fejlesztése az oktatás, kultúra, és a civil társadalom területén.
Felelős: Elnökség
Határidő: folyamatos
- Az erőszak elleni fellépés érdekében:
- Az erőszakmentesség, a humanista értékek érdekében való nyílt kiállás. Az emberi jogi szemléletmódnak megfelelő kampány, felvilágosító előadások szervezése.
- Ki kell dolgozni a családon belüli erőszak elleni hatékony fellépéshez szükséges stratégiát.(áldozatokkal való foglalkozást is)
- Az iskolai erőszak megelőzésére, kivédésére irányuló felvilágosító előadások, képzések stb. megszervezése szakértői ajánlások alapján.
- Az egyenlő bánásmód követelményeinek érvényesülését ellenőrző hatóság dolgozói, döntéshozói, valamint munkaügyi bírók gender-szemléletű képzésének támogatása.
- A rendőrök, egyéb jogalkalmazók, illetve segítő szakmák munkatársainak képzése a zaklatással, a prostitúcióval, az emberkereskedelemmel, annak az áldozatokra gyakorolt hatásaival foglalkozó kezdeményezések kidolgozása, támogatása.
- A szexuális önrendelkezés jogának érvényesülését szolgáló szexuális és mentálhigiénés felvilágosító programok megvalósításának ösztönzése, kidolgozása.
- Szociológiai, pszichológiai, egészségügyi, gazdasági és kriminológiai kutatások, konferenciák, valamint felvilágosító tevékenység folytatása a prostitúció, mint társadalmi jelenség megszüntetésének igényével és céljából.
Felelős: Elnökség
Határidő: folyamatos
- Civil szervezetekkel való együttműködés érdekében:
a) Ki kell alakítani egy, különösen a női szervezetek, csoportok létrehozását, együttműködését, szervezeti megerősítésüket támogató szolgáltatást.
b) Pályázatokkal támogatni kell az esélyegyenlőséggel kapcsolatos munkákat, kutatásokat, művészeti alkotások létrejöttét.
- Információs rendszer, monitorozás kialakítása, a nők helyzetének folyamatos figyelése, hatásvizsgálata, adatgyűjtése érdekében.
- Az önkéntes tagok és az együttműködő szervezetek bevonása a NőPontHálózat-ba.
- Erősíti kapcsolatait a vidéki szervezetekkel, támogatja a helyi kezdeményezéseket illetve maga is kezdeményez regionális programokat.
Felelős: Elnök
Határidő: folyamatos
- Erőteljes lobby tevékenység a nők társadalmi helyzetének növelése érdekében a politikai-, a gazdasági döntéshozók körében.
- A közpolitikai, sport, tudományos, gazdasági, művészeti műsorokban és témákban való női részvétel támogatása. Fellépés a nők megalázó ábrázolása ellen a médiában, reklámokban.
- A nemek szempontjaira érzékeny költségvetési szemlélet érvényesítésének támogatása az állami költségvetésben, az önkormányzatoknál, a munkaadóknál.
Felelős: Elnök
Határidő: folyamatos
A cselekvési program 2011-2016 célja a Magyar Nők Szövetségének megújítása, napjaink globalizációs mozgásához igazodó, a nők társadalmi szerepének és hatékonyabb erősítése érdekében került elfogadásra.
A stratégia öt alappillére:
- egyenlőség a munka világában
- egyenlő részvétel és képviselet a döntéshozatalban
- egyenlőség a közéletben
- az előítéletek leküzdése
- a nők és férfiak közötti társadalmi egyenlőség politikájának stratégiai elve célkitűzéseinek megvalósításához elengedhetetlen változások szakmai megalapozása (nemekre érzékeny költségvetés, képzés, intézményrendszer, nőtörténeti ismeretek oktatása, nemekre bontott adatgyűjtés)